Manchester United – Katastrofal säsong i bagaget

Optimismen flödade på Old Trafford förra sommaren. Efter att ha slutat tvåa i Premier League föregående säsong värvade United Cristiano Ronaldo, Jadon Sancho och Raphael Varane – alla världsklasspelare på sina respektive positioner. Ole Gunnar Solskjaer var enormt populär bland klubbens fans och han tippades att ta hem Uniteds första titel sedan Alex Fergusons pensionering 2013.

Men saker och ting gick inte som planerat. Red Devils havererade fullständigt. Solskjaer befriades från sina uppgifter i november efter en pinsam 4-1-kross av ett Watford-lag som så småningom fick se sig nedflyttade.

United förbättrades inte mycket under Ralf Rangnick, ett märkligt val med tanke på hans brist på erfarenhet av frontlinjecoachning under det senaste decenniet. Under tysken haltade United till en slutlig sjätteplats. De kvalificerade sig för Europa League bara för att West Ham United misslyckades med att slå Brighton & Hove Albion den sista helgen.

I stället för att utmana om titeln slutade United hela 35 poäng bakom mästarna från andra sidan stan, Manchester City, som de förlorade mot både hemma och borta. Det var en verkligt katastrofal säsong för de 20-faldiga kungarna i engelsk fotboll.

Förhoppningen på Old Trafford är att det vänder nu. I Erik ten Hag har United fått in en manager som andra klubbar av deras storlek gärna skulle ha utsett för första gången i modern tid (David Moyes, Louis van Gaal, Jose Mourinho, Solskjaer och Rangnick var antingen inte mogna jobbet, förbi sina bästa år eller båda). De har börjat rensa ut en del av den driftved som ackumulerats i Carrington de senaste åren, då fem äldre spelare lämnat när deras kontrakt löpte ut den 30 juni.

United-supportrar vet att det inte finns någon snabb lösning på den sjukdom som spridits i deras klubb. Att sluta bland de fyra bästa är målet den här säsongen, men Ten Hags lag är outsiders i just det loppet. Att återställa en känsla av stolthet och ge laget en identitet skulle utgöra en bra start på holländarens sejour. Ett spel på Manchester United som vinnare står just nu i höga oddset 25.00.


Trolig startelva (4-3-3)

David de Gea; Diogo Dalot, Raphael Varane, Harry Maguire, Luke Shaw; Scott McTominay, Fred, Bruno Fernandes; Jadon Sancho, Cristiano Ronaldo, Marcus Rashford.


Tränaren

Erik ten Hag och Mauricio Pochettino var de två främsta utmanarna att ta över på Old Trafford den här säsongen. Trots den senares Premier League-erfarenhet – han ledde Tottenham Hotspur med den äran fram till 2019 – valde United Ten Hag. Holländaren anländer med en imponerande meritlista från Ajax, där han vann troféer, spelade offensiv, attraktiv fotboll och utvecklade unga spelare. Det är inte svårt att förstå varför United var imponerade.

Det finns dock några signifikanta skillnader mellan de två klubbarna. Ajax är välskötta uppifrån och ner, vilket gjorde att Ten Hag kunde koncentrera sig på coachningen. United har varit dysfunktionellt i många år nu. Dessutom, medan Ajax har en tydligt definierad spelfilosofi som är inbäddad på alla nivåer i klubben, kommer Ten Hag att få i uppdrag att skapa en från grunden på Old Trafford.

Avgörande är att klubbens fans inte kommer att förvänta sig för mycket, för tidigt. Ten Hag kommer att få tid att vända situationen. Han har skarpsinne nog att göra det, så länge han är tillräckligt uppbackad av sina överordnade.


Spelare att hålla koll på

Bruno Fernandes var hjärtat i detta Manchester United-lag under de första 18 månaderna av sin Old Trafford-karriär, men – som de flesta av hans lagkamrater – var han inte som bäst förra säsongen. Portugals landslagsman är dock fortfarande en viktig spelare, och han kan återvända till sitt bästa under en tränare som Ten Hag.

Fernandes är en kreativ passningsspelare som också regelbundet dyker upp i målgörande positioner. Trots en mindre lyckad säsong gjorde han tio mål och sex assist under 2021/22. Det finns väldigt få United-spelare som Manchester City eller Liverpool skulle vilja ha i sina trupper just nu, men Fernandes är definitivt en.


Övergångar

In

Christian Eriksen, Tyrell Malacia, Lisandro Martinez

Ut

Paul Pogba (Utlöst), Juan Mata (Utlöst), Edinson Cavani (Utlöst), Jesse Lingard (Utlöst), Nemanja Matic (Utlöst)


Målvakt: 9/10

David de Gea var en av få United-spelare som kom ur förra säsongen med någon form av värdighet. Den spanska målvakten såg till att 2021/22 inte var än mer katastrofalt för de röda och räddade ofta sitt lag som den sista utpost.

De Gea har varit nära att ansluta till Real Madrid och Paris Saint-Germain vid olika tidpunkter under det senaste decenniet, men det ser allt mer troligt ut att han kommer att spendera resten av sin karriär på toppnivå i United. Nu 31 år gammal står han redo att göra sitt 500:e framträdande för klubben innan säsongen pausar för VM 2022.

De Gea är inte i samma klass som Ederson eller Alisson Becker med fötterna, och det kan visa sig vara ett problem eftersom Ten Hag uppmuntrar sitt lag att spela ut bakifrån. Men när det gäller att hålla bollen borta från nätet är De Gea fortfarande en av de bästa.


Försvar: 8/10

Trots David de Geas prestation var Uniteds defensiva facit fruktansvärt förra säsongen. De var officiellt det 12:e sämsta Premier League-laget bakåt och släppte in 57 mål på 38 matcher – fler än lag som Crystal Palace, Brentford, Brighton & Hove Albion och till och med Burnley, som degraderades till Championship. United kommer inte att kvalificera sig för Champions League om de inte stramar åt defensivt.

Harry Maguire, klubbens kapten, stod för en dålig säsong sist. Den engelska landslagsmannen gjorde flera kostsamma misstag och tappade självförtroendet. Men Maguire är fortfarande en bra försvarare, och om han kan komma tillbaka till sitt bästa kommer han att vara en tillgång för United. Detsamma gäller Raphael Varane, som underpresterade i sin första säsong men fortfarande är en centerback i toppklass. Lisandro Martinez kommer att vara redo att hoppa in om någon av dem inte lyckas imponera.

Uniteds ytterbacksalternativ inger inte precis förtroende. Diogo Dalot kommer förmodligen att få chansen före Aaron Wan-Bissaka på högerbacken, men han är inte på samma nivå som Trent Alexander-Arnold eller Kyle Walker. Luke Shaw är en talangfull vänsterback men han måste hålla sig skadefri och fokuserad om han inte vill tappa sin plats till Tyrell Malacia.


Mittfält: 7/10

Mittfältet har varit ett problemområde för United under en längre tid. Paul Pogba och Nemanja Matic har nu lämnat och gjort dem ännu tunnare på ett avgörande område på planen.

Fred är inte en spelare i världsklass men han är användbar med sin uthållighet och ett driv som sannolikt kommer att uppskattas av Ten Hag. Brasilianaren är inte en spelare du skulle vilja bygga ditt mittfält kring, men han kan vara en värdefull lagspelare. Scott McTominay är fortfarande ett oprövat kort på den här nivån.

Det ska bli fascinerande att se hur Citys nya anfallare klarar sig. Hans flytt till Old Trafford har, åtminstone hittills, varit en mardröm. Holländaren har startat totalt fyra Premier League-matcher under sina två år i klubben. Han kom dock till rätta under Ten Hag i Ajax och kommer att vara glad att ansluta sig till honom igen.

Van de Beek kommer att konkurrera om speltid med Bruno Fernandes. Portugisen är en matchvinnare på rätt dag, även om han inte var lika inflytelserik förra säsongen som han var året innan.


Anfall: 8/10

Endast Salah och Son Heung-min slutade ovanför Ronaldo i listan över Premier Leagues bästa målskyttar förra säsongen. Portugals landslagsman är förbi sitt bästa och han är inte den typ av anfallare som kommer att leda pressen framifrån, men han är en legendarisk målskytt och är fortfarande en av de bästa som finns på att sätta bollen i nät. Ronaldo vill lämna klubben, men hans önskan verkar inte gå i uppfyllelse. Vi kan förvänta oss att se honom på Old Trafford minst en säsong till.

Jadon Sancho visade glimtar av sin kvalitet under andra halvan av förra säsongen, men han har ännu inte återerövrat sin Borussia Dortmund-form i United. Om han gör det är han den typ av spelare som lätt kan göra skillnaden mellan Champions League och Europa League-kval.

Det här blir en stor säsong för Marcus Rashford, som desperat behöver få sin karriär på rätt spår igen. Med Anthony Elanga som väntar i kulisserna måste Rashford leverera om han ska behålla sin plats i laget.


Avbytarbänk: 7/10

Uniteds arbete på transfermarknaden i sommar är inte klart än, men som det ser ut nu är deras trupp helt enkelt inte tillräckligt stark för att konkurrera med lag som Liverpool, Manchester City och Chelsea. Om Ten Hag vill ändra en match från bänken den här säsongen består hans nuvarande alternativ som ersättare av Anthony Elanga, Donny van de Beek, Scott McTominay, Amad Diallo och Anthony Martial. Några av dessa spelare har inte fungerat i United hittills, medan andra fortfarande är unga och oerfarna.

Aaron Wan-Bissaka, reservhögern, passar inte Ten Hags föredragna spelstil, medan Dean Hendersons troliga flytt lämnar Tom Heaton, som fyller 37 år nästa år, som målvakt nr 2.


Slutpoäng: 39/50

Manchester United kommer sannolikt inte att vara lika dåliga som de var förra säsongen, när en sjätteplats blev resultatet av ett underpresterande, dåligt disciplinerat lag. Champions League-kvalet kan dock vara bortom dem, med Chelsea, Arsenal och Tottenham Hotspur som starka utmanare.

Relevanta nyheter